Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE22F17I8LN
Intel / Altera EP4CE22F17I8LN
| Part Number: | Intel / Altera EP4CE22F17I8LN |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE22F17I8LN |
| Qty Available: | |
| Description: | Field Programmable Gate Array, 1395 CLBs, 362MHz, 22320-Cell, PBGA256 |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE22F17I8LN Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Field Programmable Gate Array, 1395 CLBs, 362MHz, 22320-Cell, PBGA256
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | FBGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 256 |
| Max Frequency | 200 MHz |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Max Supply Voltage | 1.24 V |
| Memory Size | 74.3 kB |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.16 V |
| Number of I/Os | 153 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 1395 |
| Number of Logic Elements/Cells | 22320 |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| RAM Size | 74.3 kB |
Documentation for Intel / Altera Intel / Altera EP4CE22F17I8LN
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the type of product?
What is the maximum frequency of the FPGA?
How many logic elements/cells does the FPGA have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.