Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE22F17C7N
Intel / Altera EP4CE22F17C7N
| Part Number: | Intel / Altera EP4CE22F17C7N |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE22F17C7N |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA Cyclone® IV E Family 22320 Cells 60nm Technology 1.2V 256-Pin FBGA |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE22F17C7N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA Cyclone® IV E Family 22320 Cells 60nm Technology 1.2V 256-Pin FBGA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | FBGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 256 |
| Max Frequency | 200 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 1.24 V |
| Memory Size | 74.3 kB |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 1.16 V |
| Number of I/Os | 153 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 1395 |
| Number of Logic Elements/Cells | 22320 |
| Number of Macrocells | 22320 |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| RAM Size | 74.3 kB |
| Schedule B | 8542390000 |
Documentation for Intel / Altera Intel / Altera EP4CE22F17C7N
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the technology used in this product?
How many cells does this FPGA have?
What is the voltage requirement for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

