Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE22E22I7
Intel / Altera EP4CE22E22I7
| Part Number: | Intel / Altera EP4CE22E22I7 |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE22E22I7 |
| Qty Available: | |
| Description: | Contains Lead 2003 RoHS Compliant GULL WING FPGA 100C 74.3kB 200MHz 1.24V |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE22E22I7 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Contains Lead 2003 RoHS Compliant GULL WING FPGA 100C 74.3kB 200MHz 1.24V
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 144 |
| Max Frequency | 200 MHz |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Max Supply Voltage | 1.24 V |
| Memory Size | 74.3 kB |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.16 V |
| Number of I/Os | 79 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 1395 |
| Number of Logic Elements/Cells | 22320 |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| RAM Size | 74.3 kB |
Documentation for Intel / Altera Intel / Altera EP4CE22E22I7
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product model number?
What is the maximum operating temperature of the product?
How many logic elements/cells does the product have?
Is the product RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.