Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE22E22C8
Intel / Altera EP4CE22E22C8
| Part Number: | Intel / Altera EP4CE22E22C8 |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE22E22C8 |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA - Field Programmable Gate Array FPGA - Cyclone IV E 1395 LABs 79 IOs |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE22E22C8 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA - Field Programmable Gate Array FPGA - Cyclone IV E 1395 LABs 79 IOs
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 144 |
| Max Frequency | 200 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Memory Size | 74.3 kB |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of I/Os | 79 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 1395 |
| Number of Logic Elements/Cells | 22320 |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| RAM Size | 74.3 kB |
Documentation for Intel / Altera Intel / Altera EP4CE22E22C8
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the stock availability of the product?
What is the RAM size of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.