Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE15U14I7N
Intel / Altera EP4CE15U14I7N
| Part Number: | Intel / Altera EP4CE15U14I7N |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE15U14I7N |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA Cyclone® IV E Family 15408 Cells 60nm Technology 1.2V 256-Pin UFBGA |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE15U14I7N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA Cyclone® IV E Family 15408 Cells 60nm Technology 1.2V 256-Pin UFBGA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | BGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 256 |
| Max Frequency | 200 MHz |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Max Supply Voltage | 1.24 V |
| Memory Size | 63 kB |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.16 V |
| Number of I/Os | 165 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 963 |
| Number of Logic Elements/Cells | 15408 |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| RAM Size | 63 kB |
| Speed Grade | 7 |
Documentation for Intel / Altera Intel / Altera EP4CE15U14I7N
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the maximum operating temperature and supply voltage of the FPGA?
How many I/Os and logic blocks does the FPGA have?
Is the FPGA compliant with RoHS regulations?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
