Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE15F23C8
Intel / Altera EP4CE15F23C8
| Part Number: | Intel / Altera EP4CE15F23C8 |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE15F23C8 |
| Qty Available: | |
| Description: | Contains Lead OTHER 2003 RoHS Compliant FPGA 85C 63kB 200MHz 1.24V |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE15F23C8 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Contains Lead OTHER 2003 RoHS Compliant FPGA 85C 63kB 200MHz 1.24V
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | FBGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 484 |
| Max Frequency | 200 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 1.24 V |
| Memory Size | 63 kB |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 1.16 V |
| Number of I/Os | 343 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 963 |
| Number of Logic Elements/Cells | 15408 |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| RAM Size | 63 kB |
Documentation for Intel / Altera Intel / Altera EP4CE15F23C8
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the compliance status of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
How many logic elements/cells does the product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.