Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE15F23C7N
Intel / Altera EP4CE15F23C7N
| Part Number: | Intel / Altera EP4CE15F23C7N |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE15F23C7N |
| Qty Available: | |
| Description: | EP4CE15F23C7N, FPGA Cyclone IV E 15408 Cells, 504kbit, 963 Blocks, 1.151.25 V 484-Pin FBGA |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE15F23C7N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
EP4CE15F23C7N, FPGA Cyclone IV E 15408 Cells, 504kbit, 963 Blocks, 1.151.25 V 484-Pin FBGA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | FBGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 484 |
| Max Frequency | 200 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 1.24 V |
| Memory Size | 63 kB |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 1.16 V |
| Number of I/Os | 343 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 963 |
| Number of Logic Elements/Cells | 15408 |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| RAM Size | 63 kB |
| Height | 2 mm |
| Length | 23 mm |
| Width | 23 mm |
Documentation for Intel / Altera Intel / Altera EP4CE15F23C7N
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the maximum operating temperature of the EP4CE15F23C7N?
How many logic blocks (LABs) does the EP4CE15F23C7N have?
Is the EP4CE15F23C7N compliant with RoHS?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.