Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE15F23C6
Intel / Altera EP4CE15F23C6
| Part Number: | Intel / Altera EP4CE15F23C6 |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE15F23C6 |
| Qty Available: | |
| Description: | Field Programmable Gate Array, 963 CLBs, 472.5MHz, 15408-Cell, PBGA484 |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE15F23C6 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Field Programmable Gate Array, 963 CLBs, 472.5MHz, 15408-Cell, PBGA484
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | BGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 484 |
| Max Frequency | 200 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Memory Size | 63 kB |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of I/Os | 343 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 963 |
| Number of Logic Elements/Cells | 15408 |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| RAM Size | 63 kB |
Documentation for Intel / Altera Intel / Altera EP4CE15F23C6
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the number of pins for this product?
What is the maximum operating temperature for this product?
What is the RAM size for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.