Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE15F17C9LN
Intel / Altera EP4CE15F17C9LN
| Part Number: | Intel / Altera EP4CE15F17C9LN |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE15F17C9LN |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA - Field Programmable Gate Array FPGA - Cyclone IV E 963 LABs 165 IOs |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE15F17C9LN Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA - Field Programmable Gate Array FPGA - Cyclone IV E 963 LABs 165 IOs
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | BGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 256 |
| Max Frequency | 200 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Memory Size | 63 kB |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of I/Os | 165 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 963 |
| Number of Logic Elements/Cells | 15408 |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| RAM Size | 63 kB |
| Speed Grade | 9 |
Documentation for Intel / Altera Intel / Altera EP4CE15F17C9LN
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the maximum operating temperature of the FPGA?
How many logic blocks (LABs) does the FPGA have?
What is the RAM size of the FPGA?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.