Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE15F17C8N
Intel / Altera EP4CE15F17C8N
| Part Number: | Intel / Altera EP4CE15F17C8N |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE15F17C8N |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA Cyclone® IV E Family 15408 Cells 60nm Technology 1.2V 256-Pin TFBGA Tray |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE15F17C8N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA Cyclone® IV E Family 15408 Cells 60nm Technology 1.2V 256-Pin TFBGA Tray
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | FBGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 256 |
| Max Frequency | 200 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 1.24 V |
| Memory Size | 63 kB |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 1.16 V |
| Number of I/Os | 165 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 963 |
| Number of Logic Elements/Cells | 15408 |
| Number of Macrocells | 15408 |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| RAM Size | 63 kB |
| Schedule B | 8542390000 |
| Speed Grade | 8 |
Documentation for Intel / Altera Intel / Altera EP4CE15F17C8N
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product being described?
What is the technology used in this FPGA?
How many cells does this FPGA have?
What is the voltage range for this FPGA?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





