Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE15F17C8
Intel / Altera EP4CE15F17C8
| Part Number: | Intel / Altera EP4CE15F17C8 |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE15F17C8 |
| Qty Available: | |
| Description: | Field Programmable Gate Array, 963 CLBs, 472.5MHz, 15408-Cell, PBGA256 |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE15F17C8 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Field Programmable Gate Array, 963 CLBs, 472.5MHz, 15408-Cell, PBGA256
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | FBGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 256 |
| Max Frequency | 200 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 1.24 V |
| Memory Size | 63 kB |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 1.16 V |
| Number of I/Os | 165 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 963 |
| Number of Logic Elements/Cells | 15408 |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| RAM Size | 63 kB |
| Speed Grade | 8 |
Documentation for Intel / Altera Intel / Altera EP4CE15F17C8
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
How many logic blocks and logic elements does this product have?
What is the RAM size and number of I/Os for this product?
What is the maximum operating temperature and supply voltage for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.