Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE15E22I7
Intel / Altera EP4CE15E22I7
| Part Number: | Intel / Altera EP4CE15E22I7 |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE15E22I7 |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA - Field Programmable Gate Array FPGA - Cyclone IV E 963 LABs 81 IOs |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE15E22I7 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA - Field Programmable Gate Array FPGA - Cyclone IV E 963 LABs 81 IOs
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 144 |
| Max Frequency | 200 MHz |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Max Supply Voltage | 1.24 V |
| Memory Size | 63 kB |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.16 V |
| Number of I/Os | 81 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 963 |
| Number of Logic Elements/Cells | 15408 |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| RAM Size | 63 kB |
| Speed Grade | 7 |
Documentation for Intel / Altera Intel / Altera EP4CE15E22I7
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the category of the product?
How many Logic Blocks (LABs) does the FPGA have?
What is the maximum operating temperature of the FPGA?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.