Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE15E22C8
Intel / Altera EP4CE15E22C8
| Part Number: | Intel / Altera EP4CE15E22C8 |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE15E22C8 |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA - Field Programmable Gate Array FPGA - Cyclone IV E 963 LABs 81 IOs |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE15E22C8 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA - Field Programmable Gate Array FPGA - Cyclone IV E 963 LABs 81 IOs
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 144 |
| Max Frequency | 200 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 1.24 V |
| Memory Size | 63 kB |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 1.16 V |
| Number of I/Os | 81 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 963 |
| Number of Logic Elements/Cells | 15408 |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| RAM Size | 63 kB |
| Speed Grade | 8 |
Documentation for Intel / Altera Intel / Altera EP4CE15E22C8
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product being described?
What is the number of Logic Blocks (LABs) in this FPGA?
How many I/Os does this FPGA have?
What is the RAM size of this FPGA?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.