Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE115F29C8N
Intel / Altera EP4CE115F29C8N
| Part Number: | Intel / Altera EP4CE115F29C8N |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE115F29C8N |
| Qty Available: | |
| Description: | Field Programmable Gate Array, 7155 CLBs, 472.5MHz, 114480-Cell, PBGA780 |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE115F29C8N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Field Programmable Gate Array, 7155 CLBs, 472.5MHz, 114480-Cell, PBGA780
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | FBGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 780 |
| Max Frequency | 200 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 1.25 V |
| Memory Size | 486 kB |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 1.15 V |
| Number of I/Os | 528 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 7155 |
| Number of Logic Elements/Cells | 114480 |
| Number of Macrocells | 114480 |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| RAM Size | 486 kB |
Documentation for Intel / Altera Intel / Altera EP4CE115F29C8N
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description of Intel / Altera EP4CE115F29C8N?
What is the maximum frequency of Intel / Altera EP4CE115F29C8N?
What is the minimum operating temperature of Intel / Altera EP4CE115F29C8N?
Is Intel / Altera EP4CE115F29C8N RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
