Illinois Capacitor 688LBA050M2DD
Part Number: Illinois Capacitor 688LBA050M2DD
Manufacturer: Illinois Capacitor
Qty Available:
Description: Electrolytic/Ic Rohs Compliant: Yes |Illinois Capacitor 688LBA050M2DD
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Illinois Capacitor 688LBA050M2DD Available.
Electrolytic/Ic Rohs Compliant: Yes |Illinois Capacitor 688LBA050M2DD
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Radial
Mount Through Hole
Capacitance 6.8 mF
ESR (Equivalent Series Resistance) 85.33 mΩ
Life (Hours) 2000 hours
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Packaging Bulk
Polarity Polar
Ripple Current 3.69 A
Tolerance 20 %
Voltage Rating 50 V
Height - Seated (Max) 32.004 mm
Lead Pitch 10.0076 mm