Illinois Capacitor 688LBA050M2CG
Part Number: Illinois Capacitor 688LBA050M2CG
Manufacturer: Illinois Capacitor
Qty Available:
Description: Capacitor, Aluminum Electrolytic, Snap-mount, 6800UF, 50V, 25X45 Dxl
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Illinois Capacitor 688LBA050M2CG Available.
Capacitor, Aluminum Electrolytic, Snap-mount, 6800UF, 50V, 25X45 Dxl
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Aluminum
Capacitance 6.8 mF
Packaging Box
Voltage Rating 50 V