Illinois Capacitor 688LBA050M2BH
Part Number: Illinois Capacitor 688LBA050M2BH
Manufacturer: Illinois Capacitor
Qty Available:
Description: Aluminum Electrolytic Capacitor, Snap-In/Snap Mount, 6800uF 50WV +-20% *NO Pb*
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Illinois Capacitor 688LBA050M2BH Available.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Snap-In/Snap Mount, 6800uF 50WV +-20% *NO Pb*
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Radial
Mount Through Hole
Capacitance 6.8 mF
ESR (Equivalent Series Resistance) 85.33 mΩ
Life (Hours) 2000 hours
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Packaging Bulk
Polarity Polar
Ripple Current 3.94 A
Tolerance 20 %
Voltage Rating 50 V
Height - Seated (Max) 51.9938 mm
Lead Pitch 10.0076 mm