Illinois Capacitor 687LBB350M2EG
Part Number: Illinois Capacitor 687LBB350M2EG
Manufacturer: Illinois Capacitor
Qty Available:
Description: Aluminum Electrolytic Capacitor
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Illinois Capacitor 687LBB350M2EG Available.
Aluminum Electrolytic Capacitor
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Radial
Dielectric Material Aluminium
Mount Through Hole
Capacitance 680 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 365.71 mΩ
Life (Hours) 3000 hours
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Packaging Bulk
Polarity Polar
Ripple Current 3.18 A
Tolerance 20 %
Voltage Rating 350 V
Voltage Rating (DC) 350 V
Diameter 35 mm
Height 45 mm
Height - Seated (Max) 46.99 mm
Lead Pitch 10.0076 mm