Illinois Capacitor 686TTA016M
Part Number: Illinois Capacitor 686TTA016M
Manufacturer: Illinois Capacitor
Qty Available:
Description: Capacitor; Al Electrolytic; Cap 68 uF; Tol20%; Vol-Rtg 16 VDC; Axial; No Pb
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Illinois Capacitor 686TTA016M Available.
Capacitor; Al Electrolytic; Cap 68 uF; Tol20%; Vol-Rtg 16 VDC; Axial; No Pb
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Axial
Mount PCB, Through Hole
Capacitance 68 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 4.8761 Ω
Life (Hours) 2000 hours
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Polarity Polar
Ripple Current 150 mA
Tolerance 20 %
Voltage Rating 16 V
Voltage Rating (DC) 16 V
Length 16.002 mm