Illinois Capacitor 567LBB250M2EC
Part Number: Illinois Capacitor 567LBB250M2EC
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Illinois Capacitor 567LBB250M2EC Available.
Mount Through Hole
Capacitance 560 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 444.07 mΩ
Life (Hours) 3000 hours
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Polarity Polar
Ripple Current 2.78 A
Tolerance 20 %
Voltage Rating 250 V
Height - Seated (Max) 27.0002 mm
Lead Pitch 10.0076 mm