Illinois Capacitor 567LBB250M2DD
Part Number: Illinois Capacitor 567LBB250M2DD
Manufacturer: Illinois Capacitor
Qty Available:
Description: Aluminum Electrolytic Capacitor
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Illinois Capacitor 567LBB250M2DD Available.
Aluminum Electrolytic Capacitor
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Radial
Mount Through Hole
Capacitance 560 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 296.05 mΩ
Life (Hours) 3000 hours
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Polarity Polar
Ripple Current 2.71 A
Tolerance 20 %
Voltage Rating 250 V
Height - Seated (Max) 32.004 mm
Lead Pitch 10.0076 mm