Illinois Capacitor 567KXM6R3M
Part Number: Illinois Capacitor 567KXM6R3M
Manufacturer: Illinois Capacitor
Qty Available:
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Illinois Capacitor 567KXM6R3M Available.
Electrolytic Capacitor 560Uf 6.3Wvdc 20% *no Pb* Rohs Compliant: Yes |Illinois Capacitor 567KXM6R3M
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Radial
Mount Through Hole
Capacitance 560 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 651.3 mΩ
Impedance 220 mΩ
Life (Hours) 3000 hours
Max Operating Temperature 105 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Polarity Polar
Ripple Current 760 mA
Tolerance 20 %
Voltage Rating 6.3 V
Height - Seated (Max) 13.0048 mm
Lead Pitch 3.5052 mm