Illinois Capacitor 566AXZ050M
Part Number: Illinois Capacitor 566AXZ050M
Manufacturer: Illinois Capacitor
Qty Available:
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Illinois Capacitor 566AXZ050M Available.
Electrolytic Capacitor 56 Uf 50 Wvdc, Rohs Compliant: Yes |Illinois Capacitor 566AXZ050M
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Radial
Mount Surface Mount
Capacitance 56 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 4.145 Ω
Impedance 340 mΩ
Life (Hours) 2000 hours
Max Operating Temperature 105 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Polarity Polar
Ripple Current 350 mA
Tolerance 20 %
Voltage Rating 50 V
Height - Seated (Max) 10.5918 mm