Illinois Capacitor 478CKE010M
Part Number: Illinois Capacitor 478CKE010M
Manufacturer: Illinois Capacitor
Qty Available:
Description: CKE Series 4700 uF 10 V ±20% Through Hole Radial Aluminum Electrolytic Capacitor
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Illinois Capacitor 478CKE010M Available.
CKE Series 4700 uF 10 V ±20% Through Hole Radial Aluminum Electrolytic Capacitor
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Radial
Mount PCB, Through Hole
Capacitance 4.7 mF
Dissipation Factor 0.24 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 95.2 mΩ
Life (Hours) 2000 hours
Max Operating Temperature 105 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Polarity Polar
Ripple Current 1.49 A
Tolerance 20 %
Voltage Rating 10 V
Voltage Rating (DC) 10 V
Diameter 800 µm
Height - Seated (Max) 26.4922 mm
Lead Length 15 mm
Lead Pitch 5.0038 mm
Length 24.892 mm