Illinois Capacitor 477TTA010M
Part Number: Illinois Capacitor 477TTA010M
Manufacturer: Illinois Capacitor
Qty Available:
Description: Illinois Capacitor 477TTA010M Aluminum Electrolytic Capacitor, 470UF, 10V, 20%, Axial
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Illinois Capacitor 477TTA010M Available.
Illinois Capacitor 477TTA010M Aluminum Electrolytic Capacitor, 470UF, 10V, 20%, Axial
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Axial
Mount Through Hole
Capacitance 470 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 846.6 mΩ
Life (Hours) 2000 hours
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Polarity Polar
Ripple Current 350 mA
Termination Axial
Tolerance 20 %
Voltage Rating 10 V
Voltage Rating (DC) 10 V
Diameter 8 mm
Height 16 mm
Length 16.002 mm