           Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > Illinois-Capacitor-475MWR050K
Illinois Capacitor 475MWR050K
Part Number: Illinois Capacitor 475MWR050K
Manufacturer: Illinois Capacitor
Part Type: Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > Illinois-Capacitor-475MWR050K
Qty Available:
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Illinois Capacitor 475MWR050K Available.
Film Capacitor, 4.7Uf 50Wv +/-10% *no Pb* Rohs Compliant: Yes |Illinois Capacitor 475MWR050K
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Axial
Dielectric Material Polyester
Mount Through Hole
Capacitance 4.7 µF
Max Operating Temperature 105 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Packaging Bulk
Termination PC Pins
Tolerance 10 %
Voltage Rating 50 V
Voltage Rating (AC) 30 V
Voltage Rating (DC) 50 V
Length 20.4978 mm