Illinois Capacitor 475AXZ050M
Part Number: Illinois Capacitor 475AXZ050M
Manufacturer: Illinois Capacitor
Qty Available:
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Illinois Capacitor 475AXZ050M Available.
Electrolytic Capacitor 4.7Uf 50 Wvdc *no Pb* Rohs Compliant: Yes |Illinois Capacitor 475AXZ050M
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SMD/SMT
Capacitance 4.7 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 42.328 Ω
Max Operating Temperature 105 °C
Termination SMD/SMT
Tolerance 20 %
Voltage Rating (DC) 50 V
Diameter 500 µm
Length 5.842 mm