           Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > Illinois-Capacitor-255MABA03KHS
Illinois Capacitor 255MABA03KHS
Part Number: Illinois Capacitor 255MABA03KHS
Manufacturer: Illinois Capacitor
Part Type: Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > Illinois-Capacitor-255MABA03KHS
Qty Available:
Description: Film Capacitor, Polypropylene, 475V, 10% +Tol, 10% -Tol, 2.5uF, Through Hole Mount
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Illinois Capacitor 255MABA03KHS Available.
Film Capacitor, Polypropylene, 475V, 10% +Tol, 10% -Tol, 2.5uF, Through Hole Mount
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Radial
Dielectric Material PP
Mount PCB, Through Hole
Number of Pins 2
Capacitance 2.5 µF
Dielectric PP
Dissipation Factor 0.1 %
Insulation Resistance 30 GΩ
Life (Hours) 6000 hours
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Packaging Bulk
Schedule B 8532250010
Termination PC Pins
Tolerance 10 %
Voltage Rating 475 V
Voltage Rating (AC) 250 V
Voltage Rating (DC) 500 V
Height 22 mm
Height - Seated (Max) 21.9964 mm
Lead Length 5 mm
Lead Pitch 27.5082 mm
Length 32.004 mm
Thickness 13 mm
Width 13.0048 mm