Illinois Capacitor 226SML025MD5
Part Number: Illinois Capacitor 226SML025MD5
Manufacturer: Illinois Capacitor
Qty Available:
Description: Capacitor, Al Electrolytic, 22 uF, 25VDC, 32VDC, +/- 20%, 5.5 uA after 1 Minute
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Illinois Capacitor 226SML025MD5 Available.
Capacitor, Al Electrolytic, 22 uF, 25VDC, 32VDC, +/- 20%, 5.5 uA after 1 Minute
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Radial
Dielectric Material Aluminium
Mount PCB, Surface Mount
Number of Pins 2
Capacitance 22 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 10.55 Ω
Life (Hours) 2000 hours
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Packaging Cut Tape
Polarity Polar
Ripple Current 38 mA
Ripple Current (AC) 41 mA
Termination SMD/SMT
Tolerance 20 %
Voltage Rating 25 V
Voltage Rating (DC) 25 V
Diameter 5 mm
Height 5.4 mm
Height - Seated (Max) 5.5118 mm
Length 5.334 mm