Illinois Capacitor 226SML016M
Part Number: Illinois Capacitor 226SML016M
Manufacturer: Illinois Capacitor
Qty Available:
Description: Aluminum Electrolytic Capacitor, Surface Mount, 22uF 16 WVDC *NO Pb*
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Illinois Capacitor 226SML016M Available.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Surface Mount, 22uF 16 WVDC *NO Pb*
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Radial
Mount Surface Mount
Capacitance 22 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 12.057 Ω
Life (Hours) 2000 hours
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Packaging Bulk
Polarity Polar
Ripple Current 44 mA
Tolerance 20 %
Voltage Rating 16 V
Height - Seated (Max) 5.5118 mm