Illinois Capacitor 226RSS016M
Part Number: Illinois Capacitor 226RSS016M
Manufacturer: Illinois Capacitor
Qty Available:
Description: RSS Series 22 uF 16 V ±20 % Through Hole Radial Aluminum Electrolytic Capacitor
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Illinois Capacitor 226RSS016M Available.
RSS Series 22 uF 16 V ±20 % Through Hole Radial Aluminum Electrolytic Capacitor
Case/Package Radial
Mount PCB, Through Hole
Capacitance 22 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 12.811 Ω
Life (Hours) 1000 hours
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Polarity Polar
Ripple Current 45 mA
Tolerance 20 %
Voltage Rating 16 V
Voltage Rating (DC) 16 V
Height - Seated (Max) 8.001 mm
Lead Pitch 2.0066 mm