Illinois Capacitor 226CKS100M
Part Number: Illinois Capacitor 226CKS100M
Manufacturer: Illinois Capacitor
Qty Available:
Description: Capacitor, Al Electrolytic, 100 WVDC, +/- 20, Radial Leaded, 0.08 @ 120 Hz, +85
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Illinois Capacitor 226CKS100M Available.
Capacitor, Al Electrolytic, 100 WVDC, +/- 20, Radial Leaded, 0.08 @ 120 Hz, +85
Case/Package Radial
Mount PCB, Through Hole
Capacitance 22 µF
Dissipation Factor 0.08 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 6.029 Ω
Life (Hours) 2000 hours
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Polarity Polar
Ripple Current 135 mA
Tolerance 20 %
Voltage Rating 100 V
Voltage Rating (DC) 100 V
Diameter 500 µm
Height 11 mm
Height - Seated (Max) 12.4968 mm
Lead Length 15 mm
Lead Pitch 2.4892 mm
Length 10.922 mm