Illinois Capacitor 226CKH063M
Part Number: Illinois Capacitor 226CKH063M
Manufacturer: Illinois Capacitor
Qty Available:
Description: Illinois Capacitor 226CKH063M Aluminum Electrolytic Capacitor 22UF, 63V, 20%, Radial
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Illinois Capacitor 226CKH063M Available.
Illinois Capacitor 226CKH063M Aluminum Electrolytic Capacitor 22UF, 63V, 20%, Radial
Case/Package Radial
Dielectric Material Aluminium
Mount PCB, Through Hole
Capacitance 22 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 6.7822 Ω
Life (Hours) 2000 hours
Max Operating Temperature 105 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Packaging Bulk
Polarity Polar
Ripple Current 90 mA
Tolerance 20 %
Voltage Rating 63 V
Voltage Rating (DC) 63 V
Diameter 6.3 mm
Height 11 mm
Height - Seated (Max) 12.4968 mm
Lead Pitch 2.4892 mm