Illinois Capacitor 226AVD050MER
Part Number: Illinois Capacitor 226AVD050MER
Manufacturer: Illinois Capacitor
Qty Available:
Description: Aluminum Electrolytic Capacitor, Surface Mount, 22uF 50WVDC -55+105C *No Pb*
05/12/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Illinois Capacitor 226AVD050MER Available.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Surface Mount, 22uF 50WVDC -55+105C *No Pb*
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Radial
Mount Surface Mount
Capacitance 22 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 9.04 Ω
Impedance 880 mΩ
Life (Hours) 2000 hours
Max Operating Temperature 105 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Bulk
Polarity Polar
Ripple Current 82.5 mA
Tolerance 20 %
Voltage Rating 50 V
Height - Seated (Max) 5.5118 mm