Illinois Capacitor 225SVH050MCR
Part Number: Illinois Capacitor 225SVH050MCR
Manufacturer: Illinois Capacitor
Qty Available:
Description: Electrolytic/Ic Rohs Compliant: Yes |Illinois Capacitor 225SVH050MCR
05/12/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Illinois Capacitor 225SVH050MCR Available.
Electrolytic/Ic Rohs Compliant: Yes |Illinois Capacitor 225SVH050MCR
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Radial
Mount Surface Mount
Capacitance 2.2 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 105.5 Ω
Life (Hours) 2000 hours
Max Operating Temperature 105 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Packaging Bulk
Polarity Polar
Ripple Current 11 mA
Tolerance 20 %
Voltage Rating 50 V
Height - Seated (Max) 5.5118 mm