           Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > Illinois-Capacitor-225MSR250K
Illinois Capacitor 225MSR250K
Part Number: Illinois Capacitor 225MSR250K
Manufacturer: Illinois Capacitor
Part Type: Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > Illinois-Capacitor-225MSR250K
Qty Available:
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Illinois Capacitor 225MSR250K Available.
Film Capacitor, 2.2Uf 250Wv +/-10% *no Pb* Rohs Compliant: Yes |Illinois Capacitor 225MSR250K
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Radial
Dielectric Material Polyester
Mount PCB, Through Hole
Capacitance 2.2 µF
Dissipation Factor 1 %
Insulation Resistance 10 GΩ
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Packaging Bulk
Termination PC Pins
Tolerance 10 %
Voltage Rating 250 V
Voltage Rating (AC) 160 V
Voltage Rating (DC) 250 V
Height - Seated (Max) 21.9964 mm
Lead Pitch 27.5082 mm
Length 30.5054 mm
Thickness 11.5 mm
Width 11.9888 mm