           Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > Illinois-Capacitor-225MPW400K
Illinois Capacitor 225MPW400K
Part Number: Illinois Capacitor 225MPW400K
Manufacturer: Illinois Capacitor
Part Type: Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > Illinois-Capacitor-225MPW400K
Qty Available:
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Illinois Capacitor 225MPW400K Available.
Film Capacitor, 2.2Uf 400Wv +/-10% *no Pb* Rohs Compliant: Yes |Illinois Capacitor 225MPW400K
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Axial
Dielectric Material PP
Mount PCB, Through Hole
Capacitance 2.2 µF
Max Operating Temperature 105 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Bulk
Termination PC Pins
Tolerance 10 %
Voltage Rating 400 V
Voltage Rating (AC) 220 V
Voltage Rating (DC) 400 V
Length 45.9994 mm