           Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > Illinois-Capacitor-225MKP275K
Illinois Capacitor 225MKP275K
Part Number: Illinois Capacitor 225MKP275K
Manufacturer: Illinois Capacitor
Part Type: Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > Illinois-Capacitor-225MKP275K
Qty Available:
Description: Capacitor, 2.2uF, Radial, Metallized Polypropylene, 275VAC, 10%, 32mmL, 31mmH, 22mmT, 1%
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Illinois Capacitor 225MKP275K Available.
Capacitor, 2.2uF, Radial, Metallized Polypropylene, 275VAC, 10%, 32mmL, 31mmH, 22mmT, 1%
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Radial
Dielectric Material PP
Mount PCB, Through Hole
Number of Pins 2
Capacitance 2.2 µF
Dielectric PP
Dissipation Factor 0.1 %
Insulation Resistance 22 GΩ
Life (Hours) 1000 hours
Max Operating Temperature 110 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Packaging Bulk
Schedule B 8532250070
Termination PC Pins
Tolerance 10 %
Voltage Rating 275 V
Voltage Rating (AC) 310 V
Voltage Rating (DC) 275 V
Height - Seated (Max) 26.289 mm
Lead Length 5 mm
Lead Pitch 27.5082 mm
Length 30.988 mm
Width 18.0086 mm