           Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > Illinois-Capacitor-225MABA01KJS
Illinois Capacitor 225MABA01KJS
Part Number: Illinois Capacitor 225MABA01KJS
Manufacturer: Illinois Capacitor
Part Type: Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > Illinois-Capacitor-225MABA01KJS
Qty Available:
Description: MAB Series 775 V 2.2 uF ±10 % Through Hole Radial Polypropylene Film Capacitor
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Illinois Capacitor 225MABA01KJS Available.
MAB Series 775 V 2.2 uF ±10 % Through Hole Radial Polypropylene Film Capacitor
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Radial
Dielectric Material PP
Mount Through Hole
Number of Pins 2
Capacitance 2.2 µF
Dielectric PP
Life (Hours) 6000 hours
Max Operating Temperature 100 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Packaging Bulk
Termination PC Pins
Tolerance 10 %
Voltage Rating 775 V
Voltage Rating (AC) 500 V
Voltage Rating (DC) 800 V
Height 28 mm
Height - Seated (Max) 27.9908 mm
Lead Length 5 mm
Lead Pitch 37.4904 mm
Length 42.4942 mm
Thickness 17 mm
Width 17.018 mm