Electromechanical > Motors and Drives > Idec-YS1N-25F11A240
Idec YS1N-25F11A240
| Part Number: | Idec YS1N-25F11A240 |
| Manufacturer: | Idec |
| Part Type: | Electromechanical > Motors and Drives > Idec-YS1N-25F11A240 |
| Qty Available: | |
| Description: | Electromechanical Relay 240VAC 513Ohm SPST-NO/SPST-NC(85x45.5x91)mm DIN Rail Contactor Relay |
PCX has Idec Electromechanical > Motors and Drives > Idec-YS1N-25F11A240 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Electromechanical Relay 240VAC 513Ohm SPST-NO/SPST-NC(85x45.5x91)mm DIN Rail Contactor Relay
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Cadmium, Silver |
| Mount | DIN Rail |
| Number of Pins | 2 |
| Coil Resistance | 513 Ω |
| Coil Voltage (AC) | 240 V |
| Max Operating Temperature | 55 °C |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Termination | Screw |
| Throw Configuration | SPST |
Documentation for Idec Idec YS1N-25F11A240
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the contact material of the relay?
What is the coil resistance of the relay?
What is the maximum operating temperature of the relay?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.