Electromechanical > Motors and Drives > Idec-YS1N-20F11A120
Idec YS1N-20F11A120
| Part Number: | Idec YS1N-20F11A120 |
| Manufacturer: | Idec |
| Part Type: | Electromechanical > Motors and Drives > Idec-YS1N-20F11A120 |
| Qty Available: | |
| Description: | Contactor, 3-P N/o, 120VAC, 14A Incl's 1NO/1NC Aux Contact Rated 10HP/14A@460V |
PCX has Idec Electromechanical > Motors and Drives > Idec-YS1N-20F11A120 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Contactor, 3-P N/o, 120VAC, 14A Incl's 1NO/1NC Aux Contact Rated 10HP/14A@460V
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Cadmium, Silver |
| Mount | DIN Rail |
| Number of Pins | 2 |
| Coil Resistance | 122 Ω |
| Coil Voltage (AC) | 120 V |
| Max Operating Temperature | 55 °C |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Termination | Screw |
| Throw Configuration | SPST |
Documentation for Idec Idec YS1N-20F11A120
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage rating of the coil?
What is the maximum operating temperature of the product?
How many pins does the contactor have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.