Electromechanical > Motors and Drives > Idec-XA1E-BV4U01T-R
Idec XA1E-BV4U01T-R
| Part Number: | Idec XA1E-BV4U01T-R |
| Manufacturer: | Idec |
| Part Type: | Electromechanical > Motors and Drives > Idec-XA1E-BV4U01T-R |
| Qty Available: | |
| Description: | Switch; Unibody E-stop, 16MM, 1NC 40MM Red Mushroom, Solder/tab #110 Terminals IP65 |
PCX has Idec Electromechanical > Motors and Drives > Idec-XA1E-BV4U01T-R Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switch; Unibody E-stop, 16MM, 1NC 40MM Red Mushroom, Solder/tab #110 Terminals IP65
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Red |
| Contact Material | Gold, Silver |
| Mount | Panel |
| Current Rating | 2 A |
| Max Operating Temperature | 60 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 250 V |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
Documentation for Idec Idec XA1E-BV4U01T-R
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the technical specifications of the switch?
What are the physical specifications of the switch?
Are there any datasheets or manufacturer documentation available for the Idec XA1E-BV4U01T-R switch?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

