Electromechanical > Motors and Drives > Idec-XA1E-BV4U01KT-R
Idec XA1E-BV4U01KT-R
| Part Number: | Idec XA1E-BV4U01KT-R |
| Manufacturer: | Idec |
| Part Type: | Electromechanical > Motors and Drives > Idec-XA1E-BV4U01KT-R |
| Qty Available: | |
| Description: | Switch; Unibody E-stop, 16MM, 1NC 40MM Red Mushroom, Solder/tab #110 Terminals IP40 |
PCX has Idec Electromechanical > Motors and Drives > Idec-XA1E-BV4U01KT-R Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switch; Unibody E-stop, 16MM, 1NC 40MM Red Mushroom, Solder/tab #110 Terminals IP40
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Red |
| Contact Material | Gold, Silver |
| Mount | Panel |
| Current Rating | 2 A |
| Max Operating Temperature | 60 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 250 V |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
Documentation for Idec Idec XA1E-BV4U01KT-R
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the product?
Where can I find the datasheet and manufacturer documentation for the product?
What are the alternate names for Idec?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


