Electromechanical > Motors and Drives > Idec-XA1E-BV3U02T-R
Idec XA1E-BV3U02T-R
| Part Number: | Idec XA1E-BV3U02T-R |
| Manufacturer: | Idec |
| Part Type: | Electromechanical > Motors and Drives > Idec-XA1E-BV3U02T-R |
| Qty Available: | |
| Description: | Switch; Unibody E-stop, 16MM, 2NC 29MM Red Mushroom, Solder/tab #110 Terminals IP65 |
PCX has Idec Electromechanical > Motors and Drives > Idec-XA1E-BV3U02T-R Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switch; Unibody E-stop, 16MM, 2NC 29MM Red Mushroom, Solder/tab #110 Terminals IP65
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Red |
| Contact Material | Gold, Silver |
| Mount | Panel |
| Contact Current Rating | 5 A |
| Current Rating | 2 A |
| Max Operating Temperature | 60 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | DPST |
| Voltage Rating | 250 V |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
Documentation for Idec Idec XA1E-BV3U02T-R
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the color of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the contact current rating of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


