Electromechanical > Motors and Drives > Idec-XA1E-BV3U02KT-R
Idec XA1E-BV3U02KT-R
| Part Number: | Idec XA1E-BV3U02KT-R |
| Manufacturer: | Idec |
| Part Type: | Electromechanical > Motors and Drives > Idec-XA1E-BV3U02KT-R |
| Qty Available: | |
| Description: | Switch Emergency Stop N.C. DPST Mushroom Button 5A 250VAC 250VDC 10.5N Solder Panel Mount |
PCX has Idec Electromechanical > Motors and Drives > Idec-XA1E-BV3U02KT-R Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switch Emergency Stop N.C. DPST Mushroom Button 5A 250VAC 250VDC 10.5N Solder Panel Mount
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Red |
| Contact Material | Gold, Silver |
| Mount | Panel |
| Current Rating | 2 A |
| Max Operating Temperature | 60 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 250 V |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
Documentation for Idec Idec XA1E-BV3U02KT-R
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the color of the switch?
What are the technical specifications of the switch?
Are there any datasheets or manufacturer documentation available for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




