           Electromechanical > Relays > Power Relays > Idec-RY2S-ULAC120V
Idec RY2S-ULAC120V
Part Number: Idec RY2S-ULAC120V
Manufacturer: Idec
Part Type: Electromechanical > Relays > Power Relays > Idec-RY2S-ULAC120V
Qty Available:
Description: Power Relay 12VAC 76.8Ohm 3A DPDT(27.5x14x41)mm Socket Miniature Relay
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Idec RY2S-ULAC120V Available.
Power Relay 12VAC 76.8Ohm 3A DPDT(27.5x14x41)mm Socket Miniature Relay
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Contact Material Gold, Silver
Mount Socket
Number of Pins 8
Weight 23 g
Coil Current 7.5 mA
Coil Resistance 8.1 kΩ
Coil Type Non-Latching
Coil Voltage (AC) 120 V
Contact Current Rating 3 A
Max Current Rating 3 A
Max Operating Temperature 55 °C
Max Voltage Rating (AC) 220 V
Max Voltage Rating (DC) 30 V
Min Operating Temperature -25 °C