Electromechanical > Relays > Idec-RY22S-UAC24V
Idec RY22S-UAC24V
| Part Number: | Idec RY22S-UAC24V |
| Manufacturer: | Idec |
| Part Type: | Electromechanical > Relays > Idec-RY22S-UAC24V |
| Qty Available: | |
| Description: | Electromechanical Relay 24VAC 300Ohm 1A DPDT(27.5x14x41)mm Socket Miniature Relay |
PCX has Idec Electromechanical > Relays > Idec-RY22S-UAC24V Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Electromechanical Relay 24VAC 300Ohm 1A DPDT(27.5x14x41)mm Socket Miniature Relay
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Socket |
| Number of Pins | 8 |
| Coil Current | 37 mA |
| Coil Resistance | 300 Ω |
| Coil Voltage (AC) | 24 V |
| Max Current Rating | 1 A |
| Max Operating Temperature | 55 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 110 V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Throw Configuration | DPDT |
Documentation for Idec Idec RY22S-UAC24V
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the coil voltage of the relay?
What is the maximum current rating of the relay?
What is the throw configuration of the relay?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
