           Electromechanical > Relays > Power Relays > Idec-RU2S-CD-D24
Idec RU2S-CD-D24
Part Number: Idec RU2S-CD-D24
Manufacturer: Idec
Part Type: Electromechanical > Relays > Power Relays > Idec-RU2S-CD-D24
Qty Available:
Description: Active ROHS3Compliant DPDT (2Form C) General Purpose Power Relay 20ms -55C~60C 605Ohm 44.7mA
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Idec RU2S-CD-D24 Available.
Active ROHS3Compliant DPDT (2Form C) General Purpose Power Relay 20ms -55C~60C 605Ohm 44.7mA
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Contact Material Silver
Mount Plug-In, Socket
Number of Pins 8
Weight 35 g
Coil Current 44.7 mA
Coil Resistance 605 Ω
Coil Voltage (DC) 24 V
Current Rating 10 A
Max Current Rating 10 A
Max Operating Temperature 60 °C
Max Voltage Rating (AC) 250 V
Max Voltage Rating (DC) 30 V
Min Operating Temperature -55 °C
Operate Time 20 ms
Termination Solder
Throw Configuration DPDT
Voltage Rating (AC) 250 V