           Electromechanical > Relays > Solid State Relays > Idec-RSSAN-50A
Idec RSSAN-50A
Part Number: Idec RSSAN-50A
Manufacturer: Idec
Part Type: Electromechanical > Relays > Solid State Relays > Idec-RSSAN-50A
Qty Available:
Description: Relay Solid State; 32V DC Control; SPST-NO; 660V AC 50A Load
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Idec RSSAN-50A Available.
Relay Solid State; 32V DC Control; SPST-NO; 660V AC 50A Load
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Mount Panel, Screw
Number of Pins 4
Current Rating 50 A
Input Current 10 mA
Load Current 50 A
Max Output Current 50 A
Max Output Voltage 660 V
Max Supply Voltage (AC) 660 V
Max Voltage Rating (AC) 660 V
Min Supply Voltage (AC) 48 V
Termination Screw
Throw Configuration SPST
Voltage Rating (AC) 660 V
Height 67.3 mm
Length 48.3 mm
Width 24.1 mm