           Electromechanical > Relays > Power Relays > Idec-RR3B-USDC110V
Idec RR3B-USDC110V
Part Number: Idec RR3B-USDC110V
Manufacturer: Idec
Part Type: Electromechanical > Relays > Power Relays > Idec-RR3B-USDC110V
Qty Available:
Description: Relay Side Mount 3Pdt 110Vdc Rohs Compliant: Yes |Idec RR3B-USDC110V
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Idec RR3B-USDC110V Available.
Relay Side Mount 3Pdt 110Vdc Rohs Compliant: Yes |Idec RR3B-USDC110V
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Contact Material Silver
Mount Socket
Number of Pins 11
Weight 82 g
Coil Current 13 mA
Coil Resistance 8.46 kΩ
Coil Voltage (DC) 110 V
Max Current Rating 10 A
Max Operating Temperature 70 °C
Max Voltage Rating (AC) 120 V
Max Voltage Rating (DC) 30 V
Min Operating Temperature -30 °C